Okulary przeciwsłoneczne

Wraz z nadejściem lata wielu z nas przypomina sobie o pilnej potrzebie zakupu okularów przeciwsłonecznych. Często jednak wybieramy je przypadkowo kierując się jedynie ich ładnym wyglądem. Jest to niestety bardzo zgubne, gdyż, lepiej nie nosić żadnych okularów, niż nosić niewłaściwe. Należy podkreślić fakt, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV ma niekorzystny wpływ stan naszego wzroku. W skrajnych przypadkach długotrwały brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB może prowadzić do zmian chorobowych narządu wzroku, a nawet ślepoty. Aby więc dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę na temat ich właściwości.

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych:

  • Filtr UV

Aby okulary przeciwsłoneczne spełniały prawidłowo swoją funkcję najważniejsze jest aby wyposażone były w faktycznie skuteczny filtr promieniowania UV, najlepiej by zapewniały one ochronę we wszystkich trzech zakresach, to jest: UVC, UVB, UVA (długość fal 100 – 400nm). Ochronę taką zapewnić nam powinny modele wyposażone w filtr UV 400. Liczba 400 w nazwie oznacza maksymalną długość fali (a najdłuższą jest UVA, której długość wynosi do 400 nm), przed którą chronią nas szkła.
Przy każdym oznaczeniu UV400 pojawiają się jednak cyfry z zakresu 0-4. To również ma znaczenie dla wyboru odpowiednich okularów – oznaczają one bowiem skalę przyciemnienia szkła.

Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła
Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła
Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43 % światła
Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła
Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła

Im wyższy numer filtra, tym zapewnia większą ochronę oczu. Najczęściej spotykanymi w okularach przeciwsłonecznych filtrami są 2 lub 3 i zaleca się ich stosowanie przy umiarkowanym nasłonecznieniu oraz prowadząc pojazdy mechaniczne. Podczas prowadzenia auta nie wolno używać okularów z filtrem kategorii 4, sprawdzą się one doskonale do ochrony naszego wzroku przy bezpośredniej ekspozycji na silne światło słoneczne np. podczas wycieczki górskiej, kajakowania czy przebywaniu na plaży.

  • Filtr polaryzacyjny

Filtr ten ogranicza powstawanie szkodliwych dla oczu refleksów świetlnych. Blokuje spolaryzowane światło odbite od poziomych płaszczyzn (śnieg, woda, piasek, szosa), ograniczając do minimum wpływ wszelkiego rodzaju dokuczliwych odblasków, czy lśnień. Filtr polaryzacyjny zwiększa kontrastowość obrazu, znacząco poprawia jakość widzenia, zapewnia 100% ochronę przed promieniowaniem UV oraz eliminuje 99% odblasków świetlnych. Szkła polaryzacyjne są idealne dla kierowców, amatorów sportów wodnych (żeglarzy, wędkarzy), narciarzy, rowerzystów oraz wszystkich pracujących lub wypoczywających w pełnym słońcu. Polecane również osobom cierpiącym na nadwrażliwość na promienie słoneczne.

  • Okulary z fotochromem.

Okulary z soczewkami fotochromowymi zmieniają swoją barwę pod wpływem światła słonecznego. W zależności od stopnia nasłonecznienia, przepuszczają one większą bądź mniejszą ilość światła. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w zmiennych warunkach atmosferycznych. Przyciemnianie i rozjaśnianie szkieł następuje stopniowo, aby oczy mogły spokojnie przystosować się do zmiany sposobu widzenia. Soczewki fotochromowe najczęściej stosuje się w okularach korekcyjnych. Pozwala to na jednoczesną korekcję wady wzroku i ochronę przed promieniowaniem.

Najbezpieczniej kupować okulary sprawdzonych marek oraz w miejscach gwarantujących odpowiedni standard kupowanych produktów tj. salony optyczne. Okulary w niskiej cenie, które możemy nabyć praktycznie na każdym kroku, nie posiadają żadnych filtrów ochronnych. Promieniowanie słoneczne może więc swobodnie przez nie przenikać i przedostawać się do naszych oczu. Ponadto nosząc okulary przeciwsłonecznie nie posiadające żadnego filtra, a powodujące jedynie efekt zacienienia, pozbawiamy oko naturalnego odruchu obronnego polegającego na mrużeniu oczu oraz zwężeniu źrenicy przez co zwiększamy ekspozycje oka na szkodliwe oddziaływanie promieni świetlnych. Zawsze kupując okulary przeciwsłoneczne należy sprawdzić atest soczewki. Symbolami, które świadczą o tym, że dany model okularów posiada filtr UV i spełnia podstawowe normy to m.in. normy europejskie 89/686/EEC, EN 1836:1997 czy certyfikat CE.

Na pewno należy odrzucić oprawki ze straganów ulicznych, które kosztują 10-30 zł ? One na pewno nie posiadają filtrów UV, choć takie naklejki zapewne będą posiadać. Proces wytworzenia dobrej jakości soczewek przeciwsłonecznych jest kosztowny i nie ma się co oszukiwać, że za podaną wyżej kwotę zakupimy szkła z soczewkami dobrej jakości. Warto więc udać się w sprawdzone miejsce, ponieść wyższy koszt lecz mieć pewność, że nasz wzrok jest odpowiednio chroniony przez promieniami słonecznymi. Dobre salony optyczne posiadają także specjalne testery do okularów za pomocą których, w przypadku wątpliwości co do posiadania filtrów UV, można sprawdzić czy ten filtr faktycznie jest i jak skuteczny.

Komentarze są wyłączone.